Mariborski vodovod, javno podjetje, d.d., oskrbuje s pitno vodo prebivalce sedemnajstih občin in sicer: Maribor, Ruše, Selnica ob Dravi, Pesnica, Šentilj, Kungota, Duplek, Sveta Ana, Benedikt, Lenart, Hoče –Slivnica, Miklavž in del občin Gornja Radgona, Cerkvenjak, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah in ima registriranih cca 39.000 vodovodnih priključkov.
Odčitavanje vodomerov, obračunavanje in izstavljanje računov za vodo, sprejemanje reklamacij in ostalih pojasnil glede porabljene vode se izvaja v okviru oddelka "Obračun vode".

Cene za porabljeno vodo se razlikujejo med občinami in so objavljene na spletni strani podjetja.

Količina porabljene vode se meri z obračunskim vodomerom. Pri velikih porabnikih in večstanovanjskih hišah se vrši odčitavanje vodomerov vsake tri mesece, pri vseh ostalih uporabnikih pa enkrat letno oziroma ob menjavi vodomera. Za vmesne mesece, ko vodomer ni bil odčitan, pa se obračunava mesečna povprečna poraba.

Ob spremembi cene vode se vodomeri praviloma ne odčitavajo, temveč se stanje vodomera oceni na dan uveljavitve nove cene iz povprečne porabe v preteklem obdobju.

Uporabniki lahko svoje vodomere mesečno sami odčitajo in stanje vodomera sporočijo med prvim in zadnjim delovnim dnem v tekočem mesecu na telefonsko številko 02 320 77 00 ali do zadnjega dne v tekočem mesecu preko portala Komunala.info in preko obrazca Prijava stanja vodomera na naši spletni strani Prijava stanja vodomera.

S tem se izognejo morebitnim prevelikim odstopanjem od določene povprečne porabe.

Na računih za vodo se poleg vodarine obračunava še mesečna priključnina in omrežnina (določena z občinskim predpisom in se med občinami razlikuje). Izstavljene račune - posebne položnice, lahko uporabniki poravnajo na vseh bankah in poštah ali po elektronski pošti preko spletne banke. Stranke si lahko na uredijo tudi plačilo računov preko trajnika kar se uredi neposredno z Mariborskim vodovodom in ne več na banki. Omogočena je tudi prijava na e-račun.

Uporabniki lahko sporočijo pisne pripombe ali ugovor na izstavljeni račun najkasneje v osmih dneh od njegove izstavitve. Dolžnost uporabnika je tudi, da sporoči vse lastninske ali ostale spremembe v zvezi z vodovodnim priključkom preko katerega se oskrbujejo z vodo.

Pogosta vprašanja in odgovori

1. Ceno vode (na kubični meter porabe) določijo in potrdijo občinski sveti. Na ceno, ki jo sprejme občinski svet mora izdati soglasje še Ministrstvo za gospodarstvo.

Sprememba cene vode je objavljena v časopisu Večer. Cene vode in ostalih pristojbin vseh občin so objavljene na spletni strani Mariborskega vodovoda, d. d.,

2. ceno priključnine potrdi občinski svet, plačuje se na osnovi dimenzije priključka in je neodvisna od porabe vode,

3. vodno povračilo - okoljska dajatev za črpano vodo - osnovno ceno na kubični meter določi vlada RS, ki se poveča za izgubljene količine vode,

4. priključna zmogljivost - občinska taksa za investicije - sprejmejo jo občinski sveti z odlokom. Objavljene so v Medobčinskem uradnem vestniku ali Uradnem listu RS,

5. na osnovi medsebojne pogodbe na računih za večstanovanjske hiše zaračunavamo še:

za Nigrad

5.1. odvajanje vode – kanalščina - osnova za izračun je porabljena količina vode. Ceno potrdi občinski svet, soglasje pa Ministrstvo za gospodarstvo,

5.2. čiščenje odpadnih in padavinskih voda (končni prejemnik Aquasystem za čistilno napravo) - osnova za izračun je porabljena količina vode. Ceno sprejme občinski svet, soglasje k ceni pa izda Ministrstvo za gospodarstvo,

5.3. takso za obremenitev vode (končni prejemnik je država oziroma občina) - osnova za izračun je porabljena količina vode. Ceno določi vlada z odlokom.

Cene objavlja Nigrad Maribor.

za Snago

5. 4. odstranjevanje blata čistilne naprave - osnova za izračun je porabljena količina vode. Ceno sprejme občinski svet, soglasje k ceni pa izda Ministrstvo za gospodarstvo.

Cene objavlja Snaga Maribor.